Paha Koulu

0

Kesämietteitä kiusaamisen kentiltä

Kesä on alkanut. Monen kusatun perheessä huokaillaan helpotuksesta kun piinaava kouluarjen todellisuus jää hetkeksi pois . Ei vapaa-aika ole kiusatulle kuitenkaan vailla ongelmia. Koulun lopulla ainoastaan osa taakasta putoaa harteilta. Koulukiusaamisen pitkä varjo lankeaa kiusatun ja hänen perheensä päälle myös vapaa-ajalla: ikäistensä ryhmässä erityisesti pienellä paikkakunnalla kiusatulla lapsella ei ole paikkaa, tai ainakaan turvallista paikkaa,…

Continue Reading

0

KiVa Koulu

Jokainen hiemankin sivistyksessä oleva suomessa asuva ihminen tietää, mitä tuon statuksen takana on. Jokainen koulu, joka sanoo olevansa KiVa-koulu toitottaa ympärilleen capslokilla kirjoitetuin sanoin. ME OLEMME KIVA-KOULU. MEIDÄN KOULUSSA EI KIUSATA JA ME EMME KOULUNA HYVÄKSY KIUSAAMISTA. Kyllä sitä luulisi, että näitä sanoja toteutetaan myös koulun suojamuurin sisäpuolella. Omien kokemuksieni mukaan kaikille oppilaille tehdään selväksi,…

Continue Reading

8

Pelleilyä

Joopa joo. Paha koulu, onko se Kiva koulun vastine, varjokoulu. Kun lasta kiusataan ns. älykkään lapsen taholta, ei siihen puututa, koska ns. älykäs, lahjakas lapsi on itse tullut kiusatuksi. On käynyt niin, että tämä älykäs, lahjakas, kiusatuksi tullut lapsi on alkanut kiusata luokkatovereitaan repimällä hiuksista, naljailemalla, katsomalla ylen, asettunut muiden lasten yläpuolelle huomauttelemalla kieliopista, lauseista,…

Continue Reading

0

Rangaistuksista kiusaamisen uudelleen nimeämiseen

  On paljon puhuttu koulukiusaamisen kriminalisoinnista. Jos se toteutuisi, mikä sinänsä olisi mielestäni hyvä asia, vastassa olisivat samat ongelmat kuin missä tahansa rikoksen selvittämisessä: tekijän mahdollinen alaikäisyys tekee rangaistuksen mahdottomaksi, rikoksen todeksi toteaminen eli näytön selvittäminen voi olla mahdotonta, syyttäjän mahdollinen esitutkinnan rajoittamispäätös, jos teko vähäinen jne. Poliisille tehdyt rikosilmoitukset erillisillä nimikkeillä esim. kunnianloukkaus, väärä…

Continue Reading

7

Jos se olisi sinusta kiinni

Tämä on Brainstorming-tyyppinen keskustelu. Jos koulukiusaaminen, sen käsittely ja ennaltaehkäisy olisivat sinun käsissäsi. Annetaan myös hetkeksi rajattomat resurssit toimia. Mitä visioisit? Lähtisitkö ilmiön kimppuun isona kokonaisuutena vai osanen kerrallaan?   Älä rajoita ajatuksiasi siihen mikä on realistista. Kaikki hyvät ideat maailmassa ovat aikanaan olleet järjettömiä.

2

Seuraamukset ja rangaistukset

Kommenteissa on pariin otteeseen todettu, etteivät rangaistukset ole oikea keino kitkeä kiusaamista. Komppaan siltä osin, etteivät ne voi koskaan olla ainoa keino. Mutta olen vakuuttunut – minulla on kokemusta sekä kiusattuna että kiusaajana olemisesta! – että ne ovat silti ensisijaisen tärkeitä.   Mielestäni Suomea ja useita muitakin valtioita vaivaa nykyään käsittämätön rikollisten – ennen kaikkea…

Continue Reading

0

Tässä olemme suomalaisen sosiaalishierarkisen peilaamisen ytimessä

Koulukiusaamista selvitellyt Katri Säkö-Arias sanoo – Ja tabu on – kukaan ei sano ääneen – että kiusaaja voi olla oikein hyvä kaveri ja hyvä tyyppi, oikein pidetty ja oikein luotettava ystävä. Kiusattu taas voi itse asiassa olla hyvin ikävä ihminen, hyvin ärsyttävä ja rasittava henkilö. Sen takia ihmiset eivät tunnista, että mikä tämä kiusaamisilmiö oikeastaan…

Continue Reading

19

Kiusaajan vanhemman puheenvuoro

  Alakouluikäinen lapsemme on saanut koulukiusaajan leiman. Temperamenttisen ja tulisieluisen luonteensa vuoksi myös lastamme tahallisesti ärsytetään. Herääkin kysymys, kuka lopulta on kiusaaja ja kuka kiusattu? Kiusaamista emme hyväksy, mutta kiusaaminen ilmiönä on monimuotoinen ja vaatisi aina tarkkaa selvittelyä tilanteiden sekä tapahtumien kulusta oikeudenmukaisen ratkaisun saavuttamiseksi. Lapsemme koulu on kivakoulu, jossa ristiriitatilanteissa tulisi välejä selvitellä ns….

Continue Reading

34

Kiusaamisen seuraamuksista

YLE:n aamu-tv:n haastattelun jälkeen nousi keskustelua kiusaamisen seuraamuksista. Tässä linkki haastatteluun. Palautekommentit ketjussa. http://areena.yle.fi/tv/2760851

4

Entinen kiusaaja kertoo

Voin rehellisesti sanoa, että syyllistyin ala-asteella kiusaamiseen. Yläasteella sain tuntea kiusatuksi joutumisen omissa nahoissani ja voisi sanoa, että sen myötä kasvoin ihmisenä todella paljon. Millainen kiusaaja sitten olin? Helvetin yksinäinen. Minulla oli kavereita joo, mutten osannut pitää ystävyyssuhteita yllä. Opin lukemaan 4-vuotiaana ja vasta kolmennella luokalla opin koulussa oikeasti jotain uutta. Olin lopettanut leikkimisen jo…

Continue Reading

1 2 3 4